zakres dat: 22 czerwca – 22 lipca
znak: żeński, letni
żywioł: woda
władca: Księżyc
dzień: poniedziałek
liczba: 2
kolor: zielony
kamienie: selenit, perła, szmaragd i chryzoberyle
metal: srebro

Rak to sentymentalny marzyciel, skryty i nieśmiały. Ma bogatą wyobraźnię i często żyje w świecie marzeń. Wrażliwy na piękno, spostrzegawczy, posiada otwarty i chłonny umysł oraz ciekawość świata. Jest delikatny, subtelny i niezwykle uczuciowy. Wzrusza i martwi się zawsze bardzo głęboko. Pozostaje pod wpływem Księżyca i prawdopodobnie stąd jego wielka nastrojowość i łatwe uleganie wpływom. Najwięcej lunatyków i wróżbitów jest właśnie wśród Raków.

Rak bywa samotnikiem, odczuwającym lęk przed okrucieństwami tego świata. Ma na ogół mało przyjaciół, ale jest do nich głęboko przywiązany. Największą wartość stanowią dlań związki rodzinne. Najlepiej czuje się w domu – dba o jego harmonię, porządek, czystość. Kobieta-Rak jest gospodarna i oszczędna, jest idealną żoną i matką. Kochającą, opiekuńczą i czułą, zdolną do poświęceń. Te dobre cechy Raka ujawniają się także w życiu społecznym. Lubi działać, pomagać, być pożytecznym.

W dziedzinie materialnej nie ma Rak szczęścia. Może liczyć wyłącznie na własną pracę i oszczędność. W dążeniu do obranego celu jest cierpliwy i uparty. Pracuje dokładnie i systematycznie, preferując prace samodzielne i odpowiedzialne. Interesuje go historia, językoznawstwo, często geografia i geologia. Ma zdolności poetyckie, muzyczne, plastyczne. Jego żywioł to woda, bywa więc i marynarzem.

Do wad Raka trzeba zaliczyć pewną niestałość, nadmierną wrażliwość (zraniony – zamyka się w sobie jak w skorupie) i przekorę. Typ zdecydowanie negatywny to pesymista, hipochondryk, obrażalski i utyskujący zrzęda o wiecznie złym usposobieniu oraz taki, u którego oszczędność posunęła się aż do skąpstwa.

W miłości Raka główną rolę odgrywa serce. Jest romantyczny, wierny, opiekuńczy. Nie zmysłowy – ale czuły i ofiarny. Umie przystosować się do partnera, lecz musi znajdować w nim oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Nie wolno go urazić, traktować brutalnie, oszukiwać, ani też zbyt krytykować. W ogóle do Raka trzeba mieć cierpliwość. Jego zmienne humory i niekonsekwencja potrafią zmarnować nawet największą szansę. Ale umie Rak okazać wdzięczność za dobroć i zrozumienie. Kobieta-Rak lubi być zdobywana. W tej dziedzinie nigdy nie robi pierwszego kroku. Pełna marzeń i tęsknot, jest zwykle łagodna, cicha i uległa. Mężczyzna to często pantoflarz, ceniący dobre i ładnie podane jedzenie, a nade wszystko – spokój.

Idealnym partnerem dla Raka jest inny Rak lub Ryby, może nim też być Skorpion lub Koziorożec. Z pozostałych znaków pewne szansę powodzenia mają związki z Bykiem, Bliźniętami i Lwem. Natomiast unikać powinien Barana i Strzelca.

Dzieci-Raki są marzycielskie i często nieśmiałe. Czułe, kochają zwierzęta. Czasem są trudne do zrozumienia.

Rak powinien kształtować w sobie odwagę i śmiałość w kontaktach z ludźmi, powinien kontrolować swe emocje i nastroje.

Rak miewa skłonności do chorób układu pokarmowego. W diecie powinien zapewnić odpowiednią ilość wapnia, a szczególnie fluorku wapnia, którego niedobór może spowodować np. żylaki, hemoroidy lub osłabienie wzroku. Wapń występuje w dużych ilościach we wszelkich odmianach kapusty. Dużo zawiera go również rzeżucha wodna, mleko, śliwki suszone, biały ser, cebula, a także pomarańcze, cytryny, szczypiorek, mniszek lekarski, rodzynki, por, żółtko jaja i chleb żytni.

Wodnik | Ryby | Baran | Byk
Bliźnięta | Rak | Lew | Panna
Waga | Skorpion | Strzelec | Koziorożec