zakres dat: 24 sierpnia – 23 września
znak: żeński, letni
żywioł: ziemia
władca: Merkury
dzień: wtorek
liczba: 4
kolor: zielony
kamienie: nefryt i karneol
metal: rtęć

Panna to człowiek praktyczny, obowiązkowy i opanowany. Stały i solidny. Świadomy swych zalet, krytykuje i strofuje wszystkich wokół. Lubi mędrkować. W poglądach jest konserwatywny, choć umysł ma logiczny, jasny i trzeźwy. Ma doskonalą pamięć. Myśli szybko i precyzyjnie, brak mu jednak szerokiego spojrzenia, rozmachu i odwagi. Pedant. Gubi się w tej drobiazgowości. Poświęcając czas sprawom błahym, nie dostrzega często rzeczy ważnych. Ceni umiar i przeciętność, nie lubi wszystkiego, co odbiega od normy. Najważniejszy jest dlań spokój, regularny tryb życia, słowem – mała stabilizacja. Oczywiście domator, dobry mąż, choć za dziećmi nie przepada, a zdarza się, że zdecydowanie ich nie lubi.

Naturę ma dość pogodną. Jest dyskretny i taktowny. Uczciwy i punktualny. Lubi porządek i symetrię w każdej dziedzinie. Wszelki chaos jest mu obcy. Nie dąży do władzy, ani odpowiedzialności. Chętnie spełnia polecenia swych zwierzchników. Jest sumienny i pracowity, działa celowo i sensownie, ale trudnej decyzji nie umie sam podjąć. Dlatego też nie robi na ogół wielkiej kariery zawodowej. Za to dzięki swej dokładności i staranności oraz wspaniale poszufladkowanej wiedzy nadaje się na nauczyciela lub naukowca, na księgowego, kasjera, lekarza. Sprawdza się w innych zawodach wymagających precyzji.

Wad ma Panna sporo i to dość trudnych do zniesienia. Jest przesadnie oszczędna – czasem wręcz sknera, powątpiewająca we wszystko zrzęda (zwłaszcza w życiu rodzinnym). Często bywa pesymistką. Typ negatywny może być zgryźliwym, apodyktycznym krytykantem i maniakalnym pedantem. Znakiem Panny rządzi planeta Merkury.

W miłości Panny nie ma żadnych szaleństw ani namiętności. Seks jest na drugim planie. Rozwija się dość późno, zwłaszcza u mężczyzn. Natura to chłodna, działająca rzeczowo i zawsze po namyśle. Niezbyt wylewna. Panna bywa zalotna, ale przeważnie nieśmiała i niezdecydowana. Pozbawiona zupełnie kokieterii – wieje chłodem, rozsądkiem, trzeźwością. Małżonek bywa z Panny wzorowy, uczciwy i wierny, ale niezbyt ekscytujący. Ludzie spod tego znaku to dobry materiał na starą pannę czy kawalera.

Trudno Pannie dobrać partnera. Ma zadatki na konflikty właściwie z każdym znakiem. Samej Pannie najbardziej odpowiadałby Baran, Byk, Bliźnięta, Lew lub Skorpion, ale chyba tylko ten ostatni byłby w stanie z nią wytrzymać. Można też próbować związków z Rakiem i Koziorożcem, choć tu “na dwoje babka wróżyła”. Z Wodnikiem może być Panna albo bardzo szczęśliwa, albo bardzo nieszczęśliwa. Z Wagą lepiej nie próbować. Krótko mówiąc, Panno, żeby twój związek był szczęśliwy, musisz się bardzo, bardzo starać!

Dzieci spod znaku Panny to szkolne prymusy. Pilne, staranne, często po prostu kujony. Czasem bywają przemądrzałe.

Panna powinna więcej czasu poświęcać sportom i wycieczkom, hamować swe skłonności do krytykanctwa i trochę mniej mówić.

W pożywieniu Panny powinno być dużo potasu, a głównie siarczanu potasu. Brak tej soli powoduje zmniejszenie wydzielania przez skórę zbędnych substancji, wskutek czego wracają one do organów wewnętrznych, przeciążając je. Staje się to przyczyną zaziębień, kaszlu, nieżytów, zapalenia opłucnej lub płuc i tym podobnych chorób. Wszystkie produkty bogate w sole potasu wymienione pod znakiem Barana powinny znaleźć się również w diecie Panny.

Wodnik | Ryby | Baran | Byk
Bliźnięta | Rak | Lew | Panna
Waga | Skorpion | Strzelec | Koziorożec