zakres dat: 22 grudnia – 19 stycznia
znak: żeński, zimowy
żywioł: ziemia
władca: Saturn
dzień: sobota
liczba: 8
kolor: brązowy i czarny
kamienie: onyks, malachit i rubin
metal: ołów

Koziorożec to najbardziej uparty ze wszystkich znaków. Także ambitny i konsekwentny w działaniu, gorliwy w dążeniu do celu. Jest materialistą o matematycznym, trzeźwym umyśle. Poważny, trochę sztywny i surowy realista. Cierpliwy i wytrwały, pracowity. Praktyczny i oszczędny, ma silną wolę, jest uczciwy i obowiązkowy, ale brak mu fantazji i radości życia. Na ogół pesymista.

Nie lubi nowości i sensacji, woli to, do czego się przyzwyczaił – tradycjonalista. Mimo, że jest wrażliwy i serdeczny oraz ma poczucie humoru, Koziorożec ma duże problemy w kontaktach z ludźmi i często bywa samotny. Przyczyną tego jest jego chłód i rezerwa – znakiem tym rządzi zimna, oddalona od Słońca, planeta Saturn. Skryty, introwertyk, nie umie uzewnętrzniać swych uczuć nawet jeśli są ciepłe.

W pracy jest staranny i dokładny. Sumienny pracownik. Lubi pracę spokojną, nawet monotonną. Pracuje wytrwale i długo, ale zawsze zbiera owoce swego wysiłku. Odpowiada mu praca fizyczna, np. w rolnictwie lub budownictwie, ale również i inne zawody, w których decydującą rolę odgrywa nie tempo, lecz staranność. Koziorożec o cechach negatywnych może być ponurakiem – często popadającym w depresję, a przy tym zawistnym i bezwzględnym egoistą.

W sprawach miłosnych młodego Koziorożca na ogół cechuje chłodna natura i brak temperamentu. Z biegiem lat staje się bardziej przystępny. Jest to znak konserwatywny, trochę nieśmiały – zwłaszcza na początku znajomości. Ostrożnie wybiera partnera, biorąc pod uwagę stronę praktyczną związku. Gdy już się zdecyduje – jest wierny i zazdrośnie strzeże swej własności. Powściągliwy w wyrażaniu uczuć, pamiętliwy, posiada instynkt opiekuńczy (zwłaszcza mężczyzna). Bardzo dobrym partnerem dla Koziorożca jest Byk, a także Rak. Może nim być również Lew, Panna, Koziorożec lub Ryby, ale nigdy Baran.

Dzieci-Koziorożce są poważne i małomówne. Same chętnie się uczą – są pilne i staranne. Bardzo ambitne.

Koziorożec powinien starać się życzliwiej patrzeć na świat i otaczających go ludzi.

Urodzeni pod tym znakiem są zdrowi i długowieczni. Mają tendencję do niedoboru fosforanu wapnia, bardzo ważnej soli m.in. dla układu kostnego. Jej deficyt powoduje wiele schorzeń, takich jak: zapalenie nerek, krzywica, skrzywienie kręgosłupa, anemia, białkomocz, nieżyty, ropnie, głuchota i reumatyzm. Dieta Koziorożca powinna być bogata w sole wapnia, a więc taka sama jak polecana Rakom i Skorpionom.

Wodnik | Ryby | Baran | Byk
Bliźnięta | Rak | Lew | Panna
Waga | Skorpion | Strzelec | Koziorożec