zakres dat: 21 kwietnia – 20 maja
znak: żeński, wiosenny
żywioł: ziemia
władca: Wenus
dzień: piątek
liczba: 6
kolory: fiolet i błękit
kamienie: szafir i turkus
metal: miedź

Byk to harmonia, rozsądek i materializm. Jest tradycjonalistą, egocentrykiem. Typ statyczny, zrównoważony. Spokojny, nie lubi zmian, rewolucji, nie szuka nowych idei Czasem powolny, flegmatyczny, posiada jednak takie zalety jak wytrwałość, pracowitość i systematyczność. Jest bardzo cierpliwy. Działa z rozmysłem – nigdy spontanicznie. Nie znosi sprzeciwu i kwestionowania jego opinii, którą uważa zawsze za niepodważalną. Bardzo uparty.

Celem życia Byka jest posiadanie. Liczy się przede wszystkim stan majątkowy. Kocha pieniądze i w tej dziedzinie ma ogromne powodzenie. Takimi też ludźmi się otacza. Jego przyjaźń nie jest bezinteresowna – nie lubi ludzi pechowych, unika ich. Typowy sybaryta. Lubi używać życia, kocha wystawność, komfort, dobre jedzenie. Miewa skłonności do nadużywania dóbr gastronomicznych, a także tendencje do okrągłych, pełnych kształtów. Jest przy tym zwykle dobroduszny. Typ negatywny bywa leniwy i bierny, wygodnicki i próżny, uparty do przesady. Czasem bywa bezwzględny.

Byk posiada dobry smak. Kobieta ubiera się gustownie, bardzo dba o mieszkanie, jest praktyczna i gospodarna. Osoby spod tego znaku mają predyspozycje do działania konstruktywnego: tworzenia, budowania, projektowania. Sprawdzają się jako architekci i rolnicy. Także artyści – szczególnie w muzyce.

W miłości ma powodzenie u płci przeciwnej – Bykiem rządzi planeta Wenus. Stały w uczuciach, wierny. Jest dobrym partnerem dla osób niezrównoważonych – działa kojąco. W erotyce delikatny, łagodny, subtelny. Dominuje strona fizyczna, choć uczucie Byka jest zwykle głębokie i namiętne. Kobieta-Byk jest w miłości zawsze trochę wyrachowana, nie rzuca się w nią na oślep. Ale jest też bardzo kobieca, a jako żona – wierna i przykładna, dbająca o harmonię ogniska domowego, choć zazdrosna. Największym wrogiem Byka jest fałszywa duma, która może wiele popsuć w jego szczęściu osobistym.

Najbardziej udane są związki Byka ze Skorpionem, Koziorożcem, Rybami lub innym Bykiem. Bywa szczęśliwy z Rakiem, Lwem i Wagą, ale ma z nimi wiele cech konfliktowych. Natomiast zdecydowanie nie powinien się Byk wiązać z Bliźniętami, Panną, Strzelcem i Wodnikiem.

Dzieci to typowe łakomczuchy, nieustannie wyłudzające słodycze. Czasem powolne, choć dokładne i staranne.

Byk powinien pokonywać w sobie wrodzony materializm, a także starać się zrozumieć uczucia innych ludzi.

Zdrowie Byka charakteryzuje duża wytrzymałość. Jest silny. Choroby, które go najczęściej nękają to: zaburzenia wątroby, nerek i trzustki, których konsekwencją mogą być żółtaczka, cukrzyca, astma, reumatyzm i artretyzm. W diecie powinien zwrócić uwagę na dostateczną ilość sodu, a szczególnie siarczanu sodu. Jednym z najbogatszych jego źródeł jest seler, a także jabłka, szpinak, buraki, rzodkiewki, sałata rzymska, truskawki i… granaty.

Wodnik | Ryby | Baran | Byk
Bliźnięta | Rak | Lew | Panna
Waga | Skorpion | Strzelec | Koziorożec