zakres dat: 21 marca – 20 kwietnia
znak: męski, wiosenny
żywioł: ogień
władca: Mars
dzień: czwartek
liczba: 1
kolor: czerwony
kamienie: koloru czerwonego i diamenty
metal: żelazo

Charakter typowo męski, szorstki, dynamiczny, dość trudny i egocentryczny, ekstrawertyk. Silny ciałem i duchem, samodzielny, pełen inicjatywy. Najbardziej aktywny ze wszystkich znaków. Cechuje go inteligencja i wytrwałość, szczerość, uczciwość. Typ impulsywny, ze skłonnościami do dominacji. Bywa agresywny, niecierpliwy, nieopanowany i kłótliwy, dlatego kontakt z nim wymaga taktu i wyrozumiałości. Idzie z postępem, lubi zmiany. Urodzony do walki, bojowy – znakiem tym rządzi planeta Mars. Szybki w decyzji – działa błyskawicznie, przez zaskoczenie.

To materiał na sportowca lub przywódcę, który jednak może się przeobrazić w despotę lub fanatyka. Idzie śmiało przed siebie, nie ogląda się na to co było. Jest hojny, nie ceni pieniędzy, wydaje je dość rozrzutnie. Ma poczucie humoru, lubi się śmiać. Prostolinijny, pozbawiony taktu i delikatności, byłby kiepskim dyplomatą. Sprawdza się za to w zawodach wymagających ruchliwości, siły fizycznej, odwagi i szybkości. Typ negatywny bywa ordynarny, wulgarny i hałaśliwy.

W miłości jest Baran porywczy i namiętny, ale wymagający, zachłanny i zazdrosny. Typowy zdobywca. Reaguje i działa natychmiast, kierując się emocją. Nie jest pamiętliwy. Trzeba się doń odnosić spokojnie, łagodnie – nigdy agresywnie. Lubi mieć poczucie panowania. Zwykle szuka partnerki słabszej, bezradnej, którą mógłby pokierować. Kobieta-Baran ma wiele cech “męskich”. Nader śmiała, idzie przebojem przez życie. Lubi rządzić – czasem do przesady. To ona decyduje o wszystkim w miłości. W małżeństwie typowa “szefowa”. Dla mężczyzn wspaniały kumpel i często tak ją traktują. Ma jednak sporo wdzięku i temperamentu.

Najlepszym partnerem dla Barana jest Lew, Waga lub Strzelec. Związek z Bykiem i innym Baranem jest dość ryzykowny, ale ma pewne szansę powodzenia. Pozostałych znaków lepiej unikać, a w szczególności Raka, Koziorożca i Ryb.

Dzieci spod znaku Barana są ruchliwe, niespokojne, pyskate i niesforne. Tryskają zdrowiem i energią. Uwielbiają komenderować rówieśnikami.

Baran powinien kształtować w sobie cierpliwość.

Zdrowie ma dobre, jest odporny fizycznie. Lubi uprawiać sport. Ma natomiast skłonności do zaburzeń systemu nerwowego i umysłu. Urodzeni pod tym znakiem powinni zapewnić w swej diecie dużo fosforanu potasu. Najwięcej dostarczają go pomidory, liść mniszka lekarskiego, buraki czerwone, cytryny, selery, grapefruity, pietruszka i jabłka. Inne produkty bogate w potas to kalafior, pomarańcze, rzeżucha, mleko, kapusta ogrodowa, szparagi, figi, truskawki, sałata, szpinak, marchew, daktyle.

Wodnik | Ryby | Baran | Byk
Bliźnięta | Rak | Lew | Panna
Waga | Skorpion | Strzelec | Koziorożec