Zastanawiałem się ostatnio, które z moich zainteresowań miało/ma największy wpływ na moje życie. Doszedłem do wniosku, że jest nim właśnie muzyka. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez muzyki. O ile na moje “szczenięce lata” większy wpływ miały książki, które wtedy czytałem, to odkąd zacząłem świadomie słuchać muzyki, kształtować swoje upodobania oraz identyfikować ulubionych wykonawców, muzyka zaczęła “nadawać ton” mojemu życiu i towarzyszyła jego wielu przełomowym momentom. Do dzisiaj gdy słyszę konkretny utwór, kojarzy mi się on z jakimś wydarzeniem, wspomnieniem, najczęściej pozytywnym. W takich chwilach ujawniają się sentymentalne i romantyczne cechy mojej natury.

Z perspektywy czasu największym sentymentem darzę twórczość zespołów z nurtu New Romantic Rock. To dlatego, że teksty ich piosenek poruszały sprawy, które nie były mi obce w tamtym okresie, wręcz się z nimi identyfikowałem. To były czasy moich pierwszych miłosnych uniesień, wzlotów i upadków, rozterek i cierpień duchowych w stylu młodego Wertera, lata burzy i naporu, w czym wydatny udział miały szalejące w moim ciele hormony. Zresztą nie tylko teksty miały wybitnie romantyczny charakter, sama muzyka nastrajała do takich emocji…

To dzięki muzyce zacząłem się intensywnie uczyć języka angielskiego, by dowiedzieć się o czym śpiewają moi ulubieni wykonawcy. Spisywałem teksty piosenek z wkładek do płyt, a gdy ich nie było spisywałem teksty “ze słuchu” i potem z zapałem je tłumaczyłem. Dzisiaj z rozbawieniem a zarazem z rozrzewnieniem przeglądam te “dzieła” początkującego tłumacza.

Doszło do tego, że mimowolnie znałem te teksty na pamięć i niejednokrotnie “szpanowałem” cytując ich fragmenty w stosownym do tego momencie. To zresztą zostało mi do dzisiaj. Podobnie jest z cytatami z ulubionych filmów czy książek. Skoro mowa o ulubionych wykonawcach, to wymieniam poniżej moje fascynacje muzyczne.

5 ulubionych grup z gatunku rocka progresywnego:

 1. Porcupine Tree
 2. Marillion
 3. Rush
 4. Camel
 5. Pendragon

5 ulubionych zespołów z nurtu New Romantic:

 1. Depeche Mode
 2. Talk Talk
 3. Ultravox
 4. Tears For Fears
 5. Duran Duran

5 ulubionych wykonawców trip-hopu:

 1. Massive Attack
 2. Tricky
 3. Morcheeba
 4. Mandalay
 5. Portishead

5 ulubionych wykonawców rocka elektronicznego:

 1. Tangerine Dream
 2. Kraftwerk
 3. Vangelis
 4. Jean-Michel Jarre
 5. Kitaro

5 ulubionych kapel metalowych:

 1. Metallica
 2. Iron Maiden
 3. Black Sabbath
 4. Scorpions
 5. Def Leppard

5 ulubionych polskich zespołów rockowych z lat 80-tych:

 1. Oddział Zamknięty
 2. Perfect
 3. Lady Pank
 4. Republika
 5. TSA