Tutaj wyjaśnię skąd wziął się mój oryginalny/tajemniczy/trudny do zapamiętania/dziwaczny* nick. Otóż do jego wyboru zainspirowała mnie lektura noweli Paula Gallico pod tytułem “The Snow Goose” opublikowana w książce “The Snow Goose and other stories“. Jest to opowieść o Philipie Rhayaderze – malarzu, samotniku, który mieszka w starej latarni morskiej na skraju bagien. Pewnego dnia dziewczynka o imieniu Fritha znajduje ranną tytułową ¦nieżną Gęś i przynosi ją do głównego bohatera, znanego w okolicy jako uzdrowiciela ptaków. Oboje opiekują się gęsią i wkrótce cała trójka zaprzyjaźnia się. Po pewnym czasie gęś wraca do zdrowia i gdy kończy się sezon zostaje wypuszczona na wolność. Rhayader znowu jest samotny, ponieważ Fritha już go nie odwiedza. Podczas bitwy o Dunkierkę pomaga ewakuować ludzi przewożąc ich swoją łodzią przez kanał La Manche i wtedy Gęś powraca na ratunek. W końcu dzielny bohater opowieści ginie, a Gęś zyskuje miano “La Princesse Perdue” (Zaginiona Księżniczka), jako symbol nadziei, która może przetrwać nawet okrucieństwa wojny.

Spodobała mi się ta nowela, postawa i charakter Philipa Rhayadera oraz brzmienie jego nazwiska, pasujące również swoją tajemniczością oraz dźwięcznością do imion postaci i nazw krain występujących w jednej z moich ulubionych powieści, czyli “Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, dlatego postanowiłem, przybrać taki nick. Ot i cała geneza…

Warto też dodać, że nie tylko mnie zainspirowała wspomniana nowela. Znana miłośnikom progresywnego rocka grupa Camel nagrała przepiękny tzw. concept album “(Music inspired by) The Snow Goose”. Jest to całkowicie instrumentalna suita, składająca się z 16 części, niektóre z nich z gościnnym udziałem orkiestry, dwie zawierają wokalizy. Gorące namawiam do sięgnięcia po tę płytę, gdyż dostarcza ona dużą dawkę muzycznych emocji. Jeżeli potrzebujesz dodatkowej zachęty, to przeczytaj bardzo interesującą recenzję omawianego albumu.

A poniżej inne, humorystyczne znaczenie mojego pseudonimu. Przyznaję, że sam nie wpadłbym na to, by potraktować mojego nicka jako akronim. Jeżeli chcesz sprawdzić znaczenie swojej ksywy, to odwiedź stronę Name Decoder.

Cyborg Rhayader Czaska Rhayader Bestia Rhayader


*Niepotrzebne skreślić.