Collage to polska grupa grająca muzykę określaną mianem rocka progresywnego, w prostej linii wywodzącą się z dokonań grup tworzących w latach 70-tych gatunek art rock, takich jak Genesis, King Crimson, Van der Graf Generator oraz Emerson, Lake & Palmer. Z kolei wśród najbardziej znanych na świecie grup grających rocka progresywnego wymienić trzeba Marillion, Pendragon i Rush.

Płyta “Moonshine” to opus magnum tego zespołu – był taki okres w moim życiu, że słuchałem tej płyty przynajmniej raz dziennie. Wszystko mnie w niej zachwyca, nie ma na niej słabych utworów, każdy jest arcydziełem. Nawiasem mówiąc wszystkie tworzą jedną wielką suitę, przechodząc bardzo płynnie i niemal niezauważenie jeden w drugi. Muzykę z tej płyty cechuje zmienność nastrojów i tempa, mieni się ona wszystkimi kolorami tęczy, ewoluując od delikatnej gry instrumentów do niemal symfonicznego rozmachu. Podobnie jest ze śpiewem wokalisty – zmienia się od szeptu do prawie krzyku.

Teksty to kolejny atut tej absolutnie fantastycznej płyty – niektóre są radosne, inne smutne w swej wymowie, ale wszystkie są piękne, romantyczne i silnie oddziałują na wyobraźnię, przynajmniej moją. Warto również, a nawet trzeba wspomnieć o okładce albumu. Muzycy wykorzystali jeden z lepszych obrazów Zdzisława Beksińskiego. Przedstawia on mnicha, a może raczej Śmierć (Kostuchę) siedzącą bokiem na wielkim krześle na tle nieba rozświetlonego blaskiem księżyca. Moim zdaniem okładka doskonale oddaje nastrój i zawartość płyty.

I pomimo, że znam “Moonshine” na pamięć, niemal każdą nutę, to za każdym razem, gdy jej słucham wzruszam się na nowo. Najlepiej słucha mi się jej wieczorem, z lampką wina w dłoni. Nie wiem wtedy czym bardziej się delektować – winem czy muzyką…

P.S. “Moonshine” w angielskim slangu znaczy “księżycówka”, czyli popularny bimber. To przykład poczucia humoru muzyków.

Collage - Moonshine1. Heroes Cry – 6:39
2. In Your Eyes – 14:04
3. Lovely Day – 5:10
4. Living In The Moonlight – 4:43
5. The Blues – 7:16
6. Wings In The Night – 11:11
7. Moonshine – 12:49
8. War Is Over – 5:27

Zawartość niedostępna.
Wyraż zgodę na korzystanie z cookies klikająć Zgoda na banerze